Karlův most v Praze
Seznam soch
Svatý Ivo, právník, kněz a obhájce nespravedlivě utlačovaných a nespravedlivě souzených chudých, zde vyobrazený v dobovém rouchu a čepici, se sklání z vysokého válcového podstavce k postavám vdovy s dítětem a starce, kteří mu naříkají u nohou.
Svatý Ivo je patronem soudců, právníků, notářů, farářů, soustružníků, chudých, zejména sirotků a opuštěných dětí, a v neposlední řadě Bretaně. Je zobrazován v soudcovském rouchu se svitky v ruce a provazem, obklopen chudými.
Jeho láska k bližním mu vynesla přízvisko "advokát chudých".
Dárce sochy, Karlův most:
Ivo pro Karlův most byla Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Fakultu zastupoval Václav Jan z Kriegelsteinu, děkan a rektor univerzity.
Autor sochy svatého Iva , Karlův most:
Ivo je dílem Matyáše Bernarda Brauna pro Karlův most.
Kdy byla socha svatého Iva vytvořena: 1711 (kopie 1908)
Životní data svatého Iva: 1253 - 1303
Sousoší svaté Barbory Nikomedijské, svaté Markéty Antiochijské a svaté Alžběty Durynské (také Uherské). Jednotlivé postavy korunovaných světců jsou koncipovány zcela samostatně, nejsou zatím spojeny v jeden dějový celek.
Svatá Barbora, stojící na vyvýšené střední části trojdílného soklu, drží v levé ruce mučednickou palmovou ratolest a v pravé ruce kalich s pozlacenou svatou hostií, svědčící o její křesťanské víře. Věž u jejích nohou je symbolem vězení, do něhož byla uvržena před stětím pro své náboženské přesvědčení.
Svatá Markéta Antiochijská, též Markéta Panna, která se za svého života odmítla provdat za pohana a zříci se tak své víry, je zobrazena na levé straně sochy s nohou opřenou o draka, symbol ďábla. Údajně ďábla zázračně přemohla, a unikla tak jisté smrti. V sepjatých rukou svírá pozlacený kříž a její pohled je zbožně upřen k nebi.
Svatá Alžběta Durynská byla dcerou uherského krále a sestřenicí svaté Anežky České. V mladém věku ovdověla. V levé ruce drží žezlo, symbol svého urozeného původu, levou rukou podává chléb žebrákovi dřepícímu na podstavci u jejích nohou. Alžběta vstoupila do sekulárního řádu svatého Františka a zbytek svého krátkého života zasvětila péči o chudé nemocné, Alžběta vstoupila do sekulárního řádu svatého Františka a zbytek svého krátkého života zasvětila péči o chudé a nemocné. V Marburku založila nemocnici pro chudé.
Dárce sochy, Karlův most:
Václava F. Obyteckého.
Autor sochy, Karlův most:
Dílo vzniklo v dílně pražského sochaře Jana Brokoffa.
Kdy vznikly sochy svaté Barbory, Markéty a Alžběty: 1707
Životní data postav:
Svatá Barbora z Nikomédie: 3. století
Svatá Markéta z Antiochie: sv: 289 - 304
Svatá Alžběta Durynská: 1207 - 1231
Pod bronzovým křížem, který je zrcadlovým obrazem kříže na protějším sousoší Kalvárie, truchlí trojice postav nad mrtvým tělem Krista sňatým z kříže. Horní polovina Kristova mrtvého těla spočívá na klíně sedící Panny Marie, zatímco klečící Máří Magdaléna líbá Kristovu mrtvou pravici. Uprostřed kompozice postav je stojící postava truchlícího svatého Jana Evangelisty.
Na podstavci sochy je latinský nápis, který v překladu zní: "Ó všichni, kdo jdete kolem, pohleďte a podívejte se, jestli je nějaká bolest podobná mé bolesti."
Dárce sochy Piety, Karlův most:
Socha byla vytvořena na objednávku pražského magistrátu a prostředky na její realizaci byly získány ve veřejné sbírce.
Autor sochy, Karlův most:
Dílo vzniklo v dílně pražského sochaře Jana Brokoffa.
Autor sochy Piety, Karlův most: Václav Brokoff:
Autorem sochy Piety je Max Emanuel.
Životní data postav:
Jan Evangelista, Máří Magdaléna životní data: 1. století
Panna Maria životní data: 18 př. n. l.
Svatý Josef stojí jednou nohou na trámu a v ruce drží lilii. Ježíš drží v levé ruce svitek a pravou rukou žehná.
Josef byl zasnouben s Pannou Marií, ale než spolu začali žít, ukázalo se, že počala dítě. Josef byl spravedlivý, a tak se s ní chtěl tajně rozejít, aby ji ušetřil hanby. Zjevil se mu však anděl a řekl mu, aby si Marii vzal k sobě, protože dítě, které se má narodit, je počato z Ducha svatého a bude se jmenovat Ježíš, tedy "Bůh je spása".
Dárce sochy svatého Josefa, Karlův most:
Josefa byl pražský obchodník Josef Bergmann.
Autor sochy Svatý Josef, Karlův most:
Autorem sochy svatého Josefa je Calasanza Max Josef.
Kdy byla socha svatého Josefa vytvořena: 1854 N. L.
Životní data postavy:
Svatý Josef životní data: 1. stol: 30 PŘ. N. L. - 20 N. L.
Socha zobrazuje významného jezuitského misionáře na kamenné desce, kterou nesou čtyři alegorické postavy představující "pokořené" pohanské "národy", mezi nimiž František Xaverský během své misijní činnosti působil a přispěl tak k jejich christianizaci. Vlevo je postava Tatara se dvěma meči, vpravo je Mouřenín, za nimi vlevo je Číňan a vpravo postava Indiána. V horní části sousoší klečí před stojící postavou svatého Františka Xaverského postava pohanského krále žádajícího o křest, zatímco mladší z dvojice klečících mladíků v pravé části sousoší přináší křestní schránku.
Dárce sochy svatého Františka Xaverského, Karlův most:
Františka Xaverského, objednavatelem sochy byl jezuitský řád a Teologicko-filozofická fakulta Karlo-Ferdinandovy univerzity.
Autor sochy svatého Františka Xaverského, Karlův most:
Původní socha vznikla v dílně pražského sochaře Jana Brokoffa. Autorem dnešní kopie, která byla instalována na místě zřícené sochy, je sochař Čeněk Vosmík.
Kdy vznikla socha sv: 1711 ( kopie 1912 )
Životní data svatého Františka Xaverského: 1506 - 1552
Na soše je postava světce, který kráčí s Ježíšem na levém rameni po vodě a opírá se o zkroucenou hůl. Podle legendy byl svatý Kryštof obrovské postavy a převáděl lidi přes prudkou řeku.
Svatý Kryštof je patronem cestovatelů, řidičů a plavců a ochráncem při bouřích a povodních.
Dárce sochy svatého Kryštofa, Karlův most:
Kryštofa pro Karlův most byl pražský primátor Václav Wanka. Finanční prostředky na sochu byly získány ve veřejné sbírce.
Autor sochy Svatý Kryštof, Karlův most:
Autorem sochy je pražský sochař Emanuel Max.
Kdy byl svatý Kryštof vytvořen: 1857
Životní data svatého Kryštofa: Kryštof: 3. století
Jezuita svatý František shlíží z vyvýšené střední části trojdílného podstavce, pravou ruku má položenou na hrudi v gestu pokory. Levý, sedící anděl drží v klíně oválnou kartuši s reliéfem Madony s Ježíškem, zatímco pravý, stojící anděl, hledící přímo na světce, zvedá medailon s monstrancí.
Naturalistická lebka na podstavci je symbolem vanitas, pomíjivosti všeho pozemského.
V duchovní oblasti byl svatý František Borgia vyznavačem kultu Panny Marie, distributorem kopií zázračných obrazů a podporovatelem laických mariánských sdružení.
Dárce sochy svatého Františka Borgiáše, Karlův most:
Objednavatelem sochy byl císařský purkrabí a nájemce ve Vídeňském Novém Městě František z Colletu.
Autor sochy Svatý František Borgia, Karlův most:
Autorem díla je sochař Ferdinand Maxmilian Brokoff. Socha byla v roce 2017 nahrazena kopií od sochaře Jiřího Kačera.
Kdy byla socha svatého Františka Borgiáše vytvořena: 1709 ( kopie 2017 )
Životní data svatého Františka Borgiáše: 1510 - 1572
Scéna symbolicky ukazuje Ludmilu, jak učí svého malého vnuka číst z knihy. Příslušnost k vládnoucí rodině symbolizují koruny. Malý panovník drží v rukou Bibli, za ním je štít s přemyslovskou orlicí. Putto, sedící v pravé části sousoší, drží v ruce vyobrazení středověkého Palladia země české z poutního kostela ve Staré Boleslavi.
Ludmila bývá zobrazována s šátkem. Všechny kroniky zdůrazňují konflikt mezi babičkou Ludmilou a matkou Drahomírou, který se týkal výchovy mladého knížete "W" a který měl vyústit v Ludmilinu vraždu na Tetíně. Ludmilu prý uškrtili šátkem družiníci kněžny Drahomíry.
Donátor sochy svaté Ludmily, Karlův most:
Po povodni v roce 1784 byla socha z rampy Pražského hradu přenesena na Karlův most.
Autor sochy Svatá Ludmila, Karlův most:
Ludmily: autorem sochy je Matyáš Bernard Braun. Od roku 1999 je na místě originálu instalována kopie od sochařů Jana a Marcely Kačerových.
Kdy byla socha svaté Ludmily vytvořena: 1720 ( kopie 1999 )
Životní data svaté Ludmily: 860 - 921
František z Assisi, zakladatel františkánského řádu, je zobrazen v jednoduchém řeholním hábitu, přepásaném cinguelou se třemi uzly. Na jeho rukou a v boku jsou viditelná stigmata, stopy mystické zkušenosti, díky níž František zakusil bolest Krista umírajícího na kříži.
Dárce sochy svatého Františka z Assisi, Karlův most:
Františka z Assisi pro Karlův most byl Václav Vojtěch ze Šternberka. Nové dílo objednal hrabě František Libštejnský z Kolovrat.
Autor sochy svatého Františka z Assisi pro Karlův most:
Františka Josefa z Karlova Studánka ( 1855 ).
Kdy byla socha Františka z Assisi vytvořena: 1708 ( nové 1855 )
Životní data svatého Františka z Assisi: 1182 - 1226
Téma ponížení ďábla umožnilo sochaři spojit v jedné soše zobrazení českého patrona, poustevníka a zakladatele sázavského kláštera svatého Prokopa a španělského dominikánského kazatele svatého Vincence Ferrera.
V horní části, stojící vlevo, je vztyčená postava svatého Vincence Ferrerského, s levou rukou zdviženou v gestu požehnání, jak vyhání ďábla z posedlého muže (hříšníka s důlky) klečícího u jeho nohou. Současně překračuje mrtvého muže (Kostlivce) ležícího v rakvi pod ním.
Vpravo na zádech schouleného Ďábla s křížem na prsou a berlou v pravé ruce je postava svatého Prokopa. Lidé prý viděli svatého Prokopa s Ďáblem zapřaženým do pluhu a pohánějícím ho křížem. Ten je vyobrazen na reliéfu pod sochou. Blíže ke svatému Prokopovi leží postava malomocného.
Sochu ve výzdobě podstavce podpírá trojice heraldických postav, polopostavy pokořeného Turka, Žida a ďábla.
Dárce sochy svatého Vincence Ferrera a Prokopa, Karlův most: František Thun. socha byla vytvořena na náklady hraběte Romedia Josefa Františka Thuna.
Autor sochy Svatý Vincent Ferrer a Prokop, Karlův most:
Autorem sochy je Ferdinand Maxmilián Brokoff.
Kdy byla socha Svatý Vincenc Ferrerský a Prokop vytvořena:
1712, ( kopie 2023 )
Životní data postav:
Vincent Ferrer: 1350 - 1419 / sv. Prokop: 970 - 1053
Mikuláš je oblečen do řeholního roucha a doprovází ho putto, který drží na rameni bochník chleba, který Mikuláš rozdává.
Podle legendy vykonal Mikuláš z Tolentina mnoho zázraků. Je uctíván jako kazatel a divotvůrce. Proto bývá někdy zaměňován se svatým Mikulášem z Myry (křesťanský světec ze 4. století), protože některé zázraky připisované oběma jsou totožné.
Donátor sochy Mikuláše z Tolentina, Karlův most:
Tomáše na Malé Straně.
Autor sochy Svatý Mikuláš z Tolentina, Karlův most:
Autorem sochy je sochař Jeroným Kohl, autorem kopie Jan Jiříkovský.
Kdy byla socha Svatý Mikuláš z Tolentina vytvořena: 1708 ( kopie 1969 )
Životní data svatého Mikuláše z Tolentina: 1245 - 1305
Socha zobrazuje mystický zážitek (snové vidění) slepé vlámské jeptišky Luitgardy. Ukřižovaný Kristus se k ní sklání a ovíjí uvolněnou pravou paži kolem krku extatické světice, která se chystá políbit krvácející ránu na jeho boku. Dvojice je obklopena obláčky a asistujícími anděly.
Donátor sochy svaté Luitgardy, Karlův most:
Sochu objednal opat cisterciáckého kláštera v Plasích Eugen Tyttl.
Autor sochy svaté Luitgardy, Karlův most:
Autorem sochy je Matyáš Bernard Braun
Kdy byla socha svaté Luitgardy vytvořena: 1710 ( kopie 1995 )
Životní data svaté Luitgardy: 1182 - 1246
Světec je zobrazen tradičním způsobem s odkazy na jeho biskupskou hodnost. V ohnutém lokti levé ruky držel původně také biskupskou hůl a veslo, symboly svého umučení.
Donátor sochy svatého Vojtěcha Pražského, Karlův most:
Vojtěcha pro Karlův most byl staroměstský konstábl Marek Bernard Joanelli.
Autor sochy svatého Vojtěcha Pražského, Karlův most:
Autorem sochy svatého Vojtěcha Pražského pro Karlův most je Ferdinand Maxmilián Brokoff.
Kdy byla socha svatého Vojtěcha Pražského vytvořena: Adolf Adalfa z roku 1709 ( kopie 1973 )
Životní data svatého Vojtěcha Pražského: 956 - 997
Velká socha spojuje téma zakladatelů trinitářského řádu se svatým Ivanem (českým poustevníkem). Vlevo od vašeho pohledu svatý Jan z Maty s rozbitými pouty vedle svatého Ivana, kříž, dlouhé vousy u nohou má laň zasaženou šípem, svatý Felix z Valois rozvazuje pouta zajatci (třetí nejnižší).
Spodní část sousoší dotvářející příběh je zobrazena jako zamčený žalář s křesťanskými vězni, na které dohlíží turecký strážce se psem, ozbrojený důtkami (původně kopím) a šavlí. Jelen se zlatým křížem připomíná legendu o založení kláštera.
Spojení svatého Ivana s dvojicí zakladatelů trinitářského řádu bylo dáno určitou podobností v životě světců (poustevnický život, laň a jelen), ale především přáním staroměstské obce mít na mostě zastoupené české patrony.
Dárce sochy svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana, Karlův most: František Josef hrabě Thun z pověření pražského trinitářského kláštera.
Autor sousoší Svatý Jan z Mathy, Felix z Valois a Ivan, Karlův most: Autorem sochy je Ferdinand Maxmilián Brokoff.
Kdy byla socha svatých Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana vytvořena: V roce 1714 ( restaurováno v roce 2007 )
Životní data postav:
Svatý Jan z Mathy: 1160 - 1213
Felix z Valois: 1127 - 1212
Svatý Ivan, český poustevník: 9. století
Václav (český vévoda) je na soše v rytířské zbroji, s praporem a štítem a modlí se za český národ. Svatý Václav je prvním světcem českého původu, symbolem české státnosti a patronem českých zemí. Již v raném středověku se svatý Václav stal symbolem přemyslovské dynastie a českého státu.
Donátor sochy svatého Václava, Karlův most:
Václava na Karlově náměstí, který byl synem zakladatele Ústavu pro nevidomou mládež na Klárově.
Autor sochy Svatý Václav, Karlův most: Autorem sochy je Josef Kamil Böhm.
Kdy byla socha svatého Václava vytvořena: 1859
Životní data svatého Václava: 903 - 935
Severní strana mostu
Uprostřed sochy stojí Panna Maria s Ježíškem v náručí, vpravo klečí svatý Bernard v řeholním rouchu, před ním anděl držící opatskou pokrývku hlavy.
Levá část sousoší představuje "arma Christi", tedy nástroje Kristova utrpení, především kříž a veraikon "Veroničina rouška" - připomínka legendy o Veronice, která dává zmučenému Kristu šátek na utření tváře, do něhož se zázračně otiskne jeho obličej. Součástí architektonického soklu je také sloup, u kterého byl Kristus bičován a další arma Christi.
Nápisové pásky u úst svatého Bernarda a Panny Marie původně vyjadřovaly doslovný dialog mezi oběma postavami, kdy Madona na Bernardův pozdrav "AVE MARIA" odpovídá slovy "SALVE BERNARDE".
Dárce sochy Madony u svatého Bernarda, Karlův most: Benedikt Littwerig, opat cisterciáckého kláštera v Oseku, byl objednavatelem sochy Panny Marie se svatým Bernardem pro Karlův most.
Autor sochy Madony doprovázející svatého Bernarda, Karlův most: Václav Jäckel, sochař pražského sochařství.
Kdy vznikla socha Madony doprovázející svatého Bernarda: 1709
Životní data svatého Bernarda z Clairvaux: 1090 - 1153
Madona s dítětem Ježíšem se z vysoké oblačné kupy s glóbem a psem s hořící pochodní v tlamě (dominikánský symbol) sklání ke klečícímu zakladateli řádu, svatému Dominikovi. U světcových nohou leží model kláštera, opatská mitra a knihy, atributy odkazující na jeho zakladatelskou roli v řádu bratří kazatelů.
Nalevo od Madony je klečící svatý Tomáš Akvinský, významný křesťanský myslitel, který v pravé ruce drží otevřenou knihu.
Řetěz se zářícím sluncem na Tomášově hrudi symbolizuje Pravdu, úl držený cherubínem u světcových nohou je symbolem moudrosti.
Dárce sochy Madony, svatého Dominika a Tomáše Akvinského, Karlův most:
Tomáše Akvinského pro Karlův most: objednavatelem sochy Panny Marie se svatým Dominikem a svatým Tomášem Akvinským byl řád bratří kazatelů (Ordo (fratrum) Praedicatorum), hovorově známý jako dominikáni.
Autor sousoší Madony se svatým Dominikem a Tomášem Akvinským na Karlově mostě:
Sochu vytvořil pražský sochař Matěj Václav Jäckel.
Kdy byla socha Madony, svatého Dominika a Tomáše Akvinského vytvořena: 1708 ( kopie 1961 )
Životní data postav:
sv. Dominik: 1173 - 1234
Tomáš Akvinský: 1225 - 1274
Bronzový kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista je zasazen do kopce, na kterém byl Ježíš ukřižován ( Golgota ). Po stranách kříže s ukřižovaným Ježíšem stojí Panna Maria a apoštol Jan Evangelista, který se staral o matku Pána Ježíše po jeho smrti. Pozlacený nápis nad Ukřižovaným pochází z roku 1696 a byl vystaven jako trest pro Žida, který se údajně vysmíval Kristu. Je v hebrejštině a znamená "Svatý, svatý, svatý Bůh zástupů".
Dekorativní lampa s orlem, dříve známá pouze z historické fotografie sochy z roku 1909, byla na své místo vrácena teprve nedávno.
Dárce sousoší Kalvárie, Karlův most:
Původně na objednávku císaře Ferdinanda II.
Autor sousoší Kalvárie, Karlův most:
(1657) od Wolfa Ernsta Brohna, bronzový kříž (1707), Golgota od Johanna Georga Heermanna, sochy Panny Marie a svatého Jana od sochaře Emanuela Maxe (1861), lampa instalována 2019.
Kdy bylo sousoší Kalvárie vytvořeno: 1629 - 1861
Dnešní podoba je výsledkem opakovaných úprav a změn.
Životní data svatého Jana Evangelisty: Jan Evangelista 1. století
Svatá Anna je zobrazena s malým Ježíškem v náručí, u jejích nohou stojí malá Panna Maria, kterou svatá Anna objímá levou rukou kolem ramen. Malý Ježíšek drží v pravé ruce kouli, symbol své nadvlády nad světem, a jeho pravá ruka je zdvižena v gestu požehnání.
Dárce sochy svaté Anny, Karlův most:
Sochu nechal postavit Rudolf hrabě z Lisova.
Autor sochy svaté Anny na Karlově mostě:
Autorem sochy je Matěj Václav Jäckel, kopii zhotovili Vojtěch Adamec a Martin Pokorný.
Kdy vzniklo sousoší svaté Anny: 1707 ( kopie 1999 )
Životní data svaté Anny: 60 př. n. l. - 1. století
Bratři Cyril a Metoděj jsou zobrazeni jako šiřitelé víry, kteří kážou moravskému lidu. Lid je představován dívkou a dvojicí mladých mužů. Cyril, stojící nahoře, drží pravou ruku zdviženou v gestu požehnání, zatímco Metoděj, stojící dole, přináší na rukou pokrytých plátnem model rotundy, položený na velké knize.
Donátor sousoší svatého Cyrila a Metoděje, Karlův most:
Cyril a Metoděj na mostě, který byl postaven v roce 1928, a to v roce 1928., a to z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Československé republiky, podnětem k zadání díla bylo 10. výročí vzniku samostatného československého státu.
Autor sousoší svatého Cyrila a Metoděje, Karlův most:
Sousoší vytesal sochař Karel Dvořák.
Kdy bylo sousoší svatého Cyrila a Metoděje vytvořeno: 1928
Životní data postav:
Svatý Cyril: 827 - 869
Svatý Metoděj: 815 - 885
Socha Jana Křtitele, patrona maltézských rytířů, Burgundska a Provence.
Je oblečen pouze do ovčí kůže a pláště. Pod levou paží rozkročenou na prsou a v lokti drží dlouhý železný kříž s mašlí na vrcholu. Kříž v jeho ruce a mušle po jeho boku připomínají Kristův křest.
Donátor sochy svatého Jana Křtitele, Karlův most:
Socha byla vytvořena na náklady Jana Norberta Gemericha z Neuberka.
Autor sochy svatého Jana Křtitele, Karlův most:
Sochu vytvořil sochař Josef Calasanza Max.
Kdy byla socha svatého Jana Křtitele vytvořena: 1855
Životní data svatého Jana Křtitele: 5-6 př. n. l. - 29-30n.l.
Tři postavy světců jsou umístěny na podstavci s novogotickým architektonickým členěním. Svatý Norbert, zakladatel premonstrátského řádu a patron českých zemí, stojí ve výsadním postavení nad střední vyvýšenou částí trojdílného podstavce. Svatý Václav po jeho pravici a svatý Zikmund po jeho levici, čeští zemští patroni, jsou zobrazeni s obvyklými atributy.
Donátor sousoší svatého Norberta, Václava a Zikmunda, Karlův most:
Socha byla vytvořena na objednávku opata premonstrátského řádu na Strahově.
Autor sousoší svatého Norberta, Václava a Zikmunda, Karlův most:
Sochu vytvořil sochař Josef Calasanza Max.
Kdy vzniklo sousoší svatého Norberta, Václava a Zikmunda: 1853
Životní data postav:
Norbert: 1082 - 1134
Svatý Václav: 15. století, sv: 907 - 935
Svatý Zikmund Burgundský: 475 - 524
Socha je vyrobena z bronzu. Tělo světce je zobrazeno v postoji s jednou nohou mírně pokrčenou. V pravé ruce drží masivní krucifix a v levé mučednickou palmovou ratolest. Světcova tvář je pohnutá emocemi a mírně obrácená vzhůru, kolem hlavy má pozlacenou svatozář z pěti hvězd. Socha svatého Jana Nepomuckého byla po dlouhou dobu vzorem pro způsob zobrazování tohoto světce.
Bronzové reliéfy na bočních částech podstavce zobrazují vlevo scénu zpovědi královny Johanky s Václavem IV. a psem v popředí a vpravo scénu svržení svatého Jana do Vltavy.
Donátor sochy svatého Jana Nepomuckého, Karlův most:
Objednavatelem a iniciátorem sochy byl Matyáš Bohumír Wunschwitz.
Autor sochy svatého Jana Nepomuckého, Karlův most:
Bronzová socha byla odlita v norimberské dílně Wolfganga Hieronyma Heroldta podle dřevěného modelu Jana Brokoffa.
Kdy byla socha svatého Jana Nepomuckého vytvořena: 1683
Životní data svatého Jana Nepomuckého: 1345 - 1393
Svatý Antonín je na soše vyobrazen jako mladý mnich v řeholním rouchu. U levého světcova ramene je malý Ježíš. Oba mají svatozář. Ježíšek stojí na knize položené na parapetu klečícího. Světcova volná levá noha spočívá rovněž na spodní části klekačky, v pravé ruce drží původně květ lilie.
Po stranách sochy na římse mostu je umístěna dvojice váz s výjevy zázraků ze života svatého Antonína.
Donátor sochy svatého Antonína Paduánského, Karlův most:
Antonína Paduánského pro Karlův most byl rada očistného soudu Kryštof Mořic Wittauer.Wunschwitz.
Autor sochy svatého Antonína Paduánského na Karlově mostě:
Autorem sochy je Jan Oldřich Mayer.
Kdy vznikla socha svatého Antonína Paduánského: 1707
Životní data svatého Antonína Paduánského: 1195 - 1231
Socha představuje robustní a ostře řezanou postavu svatého Judy Tadeáše v dlouhém rouchu s knihou a holí s uzly, nástrojem světcovy mučednické smrti. Svatý Juda Tadeáš byl posledním z dvanácti apoštolů Ježíše Krista (Juda Apoštol). Na skupinových vyobrazeních všech apoštolů zaujímá Juda Tadeáš téměř vždy skromné místo v pozadí.
Donátor sochy svatého Judy Tadeáše, Karlův most:
Františka Sezimy Mitrovského z Nemyšle.
Autor sochy svatého Judy Tadeáše:
autorem sochy je Jan Oldřich Mayer
Kdy byla socha svatého Judy Tadeáše vytvořena: 1708
Životní data svatého Judy Tadeáše: Judeho narození v 1. století
Svatý Augustin (známý také jako Augustin z Hippo) je zobrazen v biskupském rouchu, s mitrou na hlavě a biskupskou berlou v levé ruce, v pravé ruce drží hořící srdce. U nohou mu leží malé dítě připomínající legendu. Podle této legendy světec jednou narazil na dítě, které vylévalo vodu z moře do otvoru v písku s mušlí. Jeho čin je pak ve spojení s ním interpretován jako Boží trpělivost s lidmi.
Donátor sochy svatého Augustina, Karlův most:
Tomáše na Karlově mostě: Socha byla postavena na objednávku augustiniánů z kostela sv.
Autor sochy svatého Augustina na Karlově mostě:
Socha pochází z dílny sochaře Jeronýma Kohla. Kopii sochy vytvořili sochaři Alois Sopr a J. Dušek
Kdy vznikla socha: 1709 ( restaurována v roce 2020 )
Životní data svatého Augustina: 354 - 430
Soše dominuje jehlancový sloup se symbolem svatého Kajetána, na jehož vrcholu jsou obláčky a hořící okřídlené srdce. Světec drží v levé ruce otevřenou knihu, kterou si opírá o stehno ohnuté volné nohy; mezi prsty ohnuté pravé ruky kdysi pravděpodobně držel brk na psaní. Po jeho boku stojí dvojice andělů s rohatými nádobami naplněnými ovocem a dalšími produkty vypěstovanými ze země.
Donátor sochy svatého Kajetána, Karlův most:
Kajetána na Svatém Petru, který ji nechal postavit z pověření pražských bohoslovců (Kongregace řádových kleriků) probošt František z Lissau.
Autor sochy svatého Kajetána na Karlově mostě:
Sochu vytvořil ve své dílně Ferdinand Maxmilián Brokoff.
Kdy byla socha svatého Kajetána vytvořena: 1709 ( restaurováno v roce 2020 )
Životní data svatého Kajetána di Tiene: 1480 - 1547
Svatý Filip Benitius (známý také jako Filippo Benizzi), oděný v rouchu s velmi uměleckým ztvárněním záhybů látky, upírá svůj pohled k nebesům, v levé ruce drží kytici liliových květů, pravou ruku s prsty roztaženými na hrudi na znamení pokory. Koruna u jeho nohou připomíná Benitovo odmítnutí papežství. Socha je zhotovena z vápence, podstavec sochy je nově z pískovce.
Donátor sochy svatého Filipa Benicia, Karlův most:
Dárcem sochy je kníže Adam Ondřej z Lichtenštejna.
Autor sochy svatého Filipa Benitia, Karlův most:
Filipa Benicia vytvořil rakouský sochař Michael Bernhard Mandl.
Kdy byla socha svatého Filipa Benicia vytvořena: 1714 ( oprava 2020 )
Životní data svatého Filipa Benícia: 1233 - 1285
Postava svatého Víta má na sobě zbroj starořímského vojáka, plášť a na hlavě knížecí čepici. ( Na skále jsou hadi, protože svatý Vít je také patronem proti uštknutí. ) Socha odkazuje na legendu o zkrocení lvů za světcova života; měl se stát jejich kořistí, když byl mezi ně svržen. Ti ho však nesežrali, byli mírní. U jeho nohou je nejkrotší ze lvů, který mu olizuje nohu. Tomuto lvu se někdy říká „český lev“. Přestože, nebo možná právě proto, že zobrazení lvů je poněkud groteskní, stala se tato socha jednou z nejoblíbenějších na Karlově mostě.
Donátor sousoší svatého Víta, Karlův most:
Socha byla vytvořena na objednávku děkana Vyšehradské kapituly Matěje Vojtěcha z Löwenmachtu.
Autor sousoší svatého Víta, Karlův most:
Víta, jehož autorem je Ferdinand Maxmilián Brokoff.
Kdy bylo sousoší svatého Víta vytvořeno: 1714 ( restaurováno 2019 )
Životní data svatého Víta: 290 - 303
Uprostřed sochy je náš spasitel Ježíš Kristus, který třetí den po ukřižování vstal z mrtvých. Socha také přirovnává Kosmu (vlevo) k řeckému Hippokratovi, zatímco Damián (vpravo) je v nápisech přirovnáván ke Galénovi. V rukou světců jsou nádoby s nápisy „SIC MEDINA POSVIT“, „HIC MEDINA VITAE“, . Kristus Spasitel neboli Salvator je zde zřejmě chápán jako ten, který vyléčí svět z nemocí a utrpení.
Donátor sousoší Svatého Spasitele s Kosmou a Damiánem, Karlův most:
Dárcem sousoší je Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.
Autor sousoší Svatého Spasitele s Kosmou a Damiánem, Karlův most:
Autorem sousoší je pražský sochař Jan Oldřich Mayer.
Restaurování podstavce sousoší: Jiří Kačer.
Kdy bylo sousoší Svatého Spasitele s Kosmou a Damiánem vytvořeno: 1709 ( restaurováno 2011)
Životní data postav: 1. 1. 2011, kdy byla postavena socha sv:
Dvojčata svatý Kosma a svatý Damián: 3. stol.y
Chcete si tyto sochy prohlédnout v realitě ?
Zahrajte si jedinečnou interaktivní kvízovou hru
na Karlově mostě.